Chlebek z serem i boczkiem – pyszna przekąska

chlebek z serem

Kolejny szybki i prosty przepis na świetną przekąskę, która idealnie pasuje zarówno do grilla, jak i na wszystkie imprezy w większym gronie. Przygotowanie chlebka zajmuje dosłownie chwilkę, a smak i uznanie gości bezcenne. Zapraszamy do wypróbowania.

Przepis

Składniki na chlebek z seremSkładniki:

  • duży okrągły chlebek
  • 500 g sera w kawałku
  • 20 g masła
  • świeży szczypiorek
  • boczek

Możecie użyć swojego ulubionego chlebka, ważne żeby był okrągły z chrupiącą skórką.

Jako ser użyliśmy Goudę i Ementalera, ale tutaj również jest dowolność, ważne żeby ser po zapieczeniu był ciągnący, a nie twardy.

Przygotowanie:

przygotowanie chlebka z seremDo wykonania tej przekąski potrzebujemy przede wszystkim ostrego noża do chleba i sprawnej ręki, ponieważ cały bochenek nacinamy w kratkę o szerokości około 2 cm. Musimy nacinać dość głęboko, ale uważać, żeby nie przeciąć całego chleba. Niestety jedno zbyt głębokie cięcie i cały efekt pryska. Nie należy równie nacinać zbyt gęsto, ponieważ ciężko będzie później nadziewać chleb serem.

Tak też przechodzimy do kolejnego punktu, czyli kroimy ser w plastry i nadziewamy każde nacięcie. Staramy się włożyć ser jak najgłębiej.

przygotowanie chleba z seremRoztapiamy masło i smarujemy nasz chlebek z serem roztopionym masłem.

Szczypiorek siekamy, a boczek kroimy w drobną kostkę. Posypujemy chleb boczkiem i szczypiorkiem.

Całość zawijamy w folię aluminiową i pieczemy w temperaturze 180’C (termoobieg 160’C) przez 20 minut, następnie ściągamy folię aluminiową (wystarczy go odkryć) i pieczemy kolejne 20 minut.

Chlebek gotowy, oczywiście najlepiej smakuje ciepły

…Smacznego

chleb zapiekany z serem

Przekąski kibica na Euro 2016