Bułeczki pszenno-żytnie z boczkiem

bułęczki pszenno-żytnie

Tutaj gdzie mieszkamy w niedzielę wszystkie sklepy są zamknięte, więc lubimy zrobić sobie pyszne świeże pieczywo. Tym razem bułeczki pszenno-żytnie. Posmarowaliśmy je śmietaną i dodaliśmy, boczek, ale równie dobrze smakują same. Dzięki żytniej mące są dużo bardziej pożywne niż typowe białe pieczywo. Jak sami za chwilę zobaczycie są równie proste w wykonaniu co pysze. Zachęcamy serdecznie do eksperymentowania z domowym pieczywem.

Przepis

Składniki do bułeczek pszenno-żytnichSkładniki:

  • kostka drożdży (42g)
  • 300 g białej mąki (typ 405)
  • 200 g żytnie mąki (typ 1150)
  • sól
  • 300 g boczku
  • 200 g gęstej kwaśniej śmietany

Zamiast śmietany używamy Creme fraiche, niestety nie wiemy czy jest dostępna na polskim rynku. Jest to 35% lekko kwaśna i bardzo gęsta śmietana.

przygotowanie bułeczek pszenno-żytnichPrzygotowanie:

Rozdrabniamy kostkę drożdży i zalewamy je 100 ml ciepłej wody (nie wrzątku), dodajemy dwie łyżki pszennej mąki. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy na 15-20 minut w ciepłe miejsce.

Mąkę żytnią mieszamy z pszenną i z półtorej łyżeczką soli. Dodajemy rozczyn drożdży i 275 ml ciepłej wody. Całość dokładnie wyrabiamy ręcznie lub robotem kuchennym.

Ciasto powinno lekko się kleić ale odchodzić od rąk, jeżeli nie chce odchodzić dodajemy jeszcze trochę mąki, jeżeli się kruszy to wody.

przygotowanie 2 bułeczek pszenno-żytnichPrzygotowane ciasto odkładamy w ciepłe miejsce na około godzinę.

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 8 części i formujemy w lekko spłaszczone kulki. Bułeczki gotowe, jeżeli ktoś chce same bułeczki to może przejść do ostatniego akapitu, my dodamy jeszcze boczek.

Boczek kroimy w drobną kostkę, my zawsze idziemy na łatwiznę i kupujemy już pokrojony. Każdą bułkę smarujemy śmietaną, jeżeli mamy gęstą śmietanę to nie żałujmy jej. Następnie posypujemy je boczkiem.

Całość pieczemy w temperaturze 200 ‚C bez termoobiegu przez 25-30 minut.

Pyszne i zdrowe bułeczki są gotowe.

….Smacznego

bułeczka pszenno-żytnia