Chrupiące ciasto piwne do kurczaka, lub ryby.

gora

Panierowane mięso, lub ryby są w naszym kraju bardzo popularne. W niektórych domach co niedziele obtacza się schab w jajku, bułce tarte, czy mące i smaży. My pokażemy troszkę inną panierkę, może nie do końca nadaje się do schabu, ale kawałki kurczaka, czy ryba wychodzą znakomicie. Do poszukiwań przepisu na chrupiącego kurczaka zachęciła nas podobnie jak w przypadku, smażonego makaronu po chińsku, wizyta w azjatyckim barze. W każdym tak zwanym „chińczyku” podają kurczaka, lub kaczkę w chrupiącej panierce. Przepis znaleźliśmy dość szybko, i jak to zwykle bywa tej najprostszy jest najlepszy.

Przepis

produktSkładniki:

  • 250 g mąki
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • małe piwo ( 0,3 l)
  • kurczak, lub ryba
  • około 2 litrów oleju
  • sól, pieprz

Olej potrzebny nam jest do frytkownicy, ewentualnie możemy rozgrzać go w garnku, ponieważ nasze mięsko musi się smażyć w głębokim oleju.

Przygotowanie:

przygot1Mieszamy dokładnie 210 g mąki, proszek do pieczenia, łyżeczkę soli i piwo, aż do uzyskania ciasta podobnego do ciasta naleśnikowego. Ma ono dość intensywny piwny aromat, jednak po usmażeniu nie czuć już tak piwa, oraz oczywiście cały alkohol wyparuje, wiec nie ma ryzyka z podaniem takiego dania nawet osobom niepełnoletnim.

Ciasto odstawiamy na około pół godziny. Następnie jeszcze raz chwilę mieszamy, uwaga na grudki.

przygot2Mięso bądź rybę kroimy na niewielkie kawałki około 3-5 cm i przyprawiamy według uznania. Nie będziemy się rozpisywać nad przyprawianiem, ponieważ tutaj chodzi przede wszystkim o panierkę.

Olej rozgrzewamy do koło 175’C.

Mięso lub rybę maczamy dokładnie w naszym cieście i wkładamy doprzygot3 rozgrzanego oleju.

W przypadku frytkownicy lepiej wkładać od razu do oleju, a nie najpierw na sitko. Sitko nam się przyda do wyciągania. Ciasto jest gęste i jeżeli najpierw położymy rybę na koszyk to ona się w czasie smażenia do niego przyklei i ciężko będzie ją oddzielić nie psując panierki.

Smażymy aż panierka osiągnie ciemno złoty kolor i gotowe, mamy pyszną chrupiącą panierkę.

…Smacznego

 

glowne