Puszyste drożdżowe bułeczki

Kto z nas nie lubi puszystego i świeżego ciasta drożdżowego, wielu kojarzy się to z dzieciństwem, bo przecież nasze babcie i mamy piekły najlepsze drożdżówki. My odnaleźliśmy przepis na bardzo proste i puszyste ciasto drożdżowe, które zawsze wychodzi. Robiliśmy te bułeczki już kilkakrotnie i zawsze były idealne. Pokażemy jak przygotować drożdżówkę w ciekawej formie, którą zresztą widzicie u góry, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać je w tradycyjnej prostokątnej foremce z posypką, czy owocami. Zapraszamy to wypróbowania.

Przepis

Składniki:

  • 250 ml lekko podgrzanego mleka
  • 70 g cukru
  • kostka świeżych drożdży
  • 500 g mąki
  • szczypta soli
  • 230 g miękkiego masła
  • 3 żółtka
  • skórka z cytryny
  • 12 łyżeczek powidła śliwkowego

Śliwkowe powidła posłużą nam za nadzienie, oczywiście można zastąpić je dowolnymi innymi, jak również nutellą.

Drożdżówka nie jest bardzo słodka, więc jeżeli ktoś lubi przesłodzone ciasta śmiało można zwiększyć ilość cukru.

Przygotowanie:

Do niewielkiej miseczki wlewamy 100 ml mleka, łyżeczkę cukru i rozdrobnione drożdże. Całość mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na około 15 minut.

Mąkę mieszamy z cukrem i solę. Dodajemy pozostałe 160 g masła, resztę mleka (150 ml), żółtka, skórkę z cytryny i wyrośnięte drożdże. Całość dokładnie wyrabiamy, przynajmniej przez 5 minut. My mamy dość mocny robot kuchenny, który radzi sobie z drożdżowym ciastem, ale można wyrobić je również ręcznie. Ciasto jak każde drożdżowe powinno odchodzić od rąk. Jeżeli jest za mokre dodajemy trochę mąki, jeżeli za twarde, mleka.

Wyrobione ciasto odstawiamy pod przykryciem na około 45 minut w ciepłe miejsce.

Pozostałe masło roztapiamy w rondelku.

Ciasto dzielimy na 12 części. My najpierw dzielimy na pół, potem jeszcze raz na pół, i każde z czterech kawałków na trzy części, dzięki temu otrzymujemy w miarę równe kawałki bez sztukowania ciasta.

Z kawałków ciasta robimy kulki, następnie je spłaszczamy, nakładamy po łyżeczce powideł i zamykamy, robiąc znowu kulkę, tak aby powidła były w środku. Każdą z kulek smarujemy roztopionym masłem i układamy w okrągłej formie (26cm) tak jak na zdjęciu. Czyli najpierw jedna jedna bułeczka po środku, a wszystkie pozostałe na około, tworząc coś w rodzaju kwiatka.

Przykrywamy formę ściereczką i odstawiamy na kolejne 15 minut.

Pieczemy w temperaturze 170’C (termoobieg 150’C) przez 35-40 minut. Ciasto musi się ładnie zarumienić na górze. Wyciągamy z formy i czekamy, aż wystygnie.

Dzięki takiej formie bez problemu możemy oderwać sobie pojedynczą bułeczkę. Ciasto można posypać cukrem pudrem.

….Smacznego.